Az olasz szótagolás
2018-11-19
Bár sok év olasztanulást „meg lehet úszni” anélkül, hogy tisztában lennénk az olasz szótagolás szabályaival, akit érdekel, olvassa el ezt a bejegyzést! :)
Az olasz szótagolás nem nagy ördöngősség, de a magyar szótagolási szabályoktól eltér. Pontokba szedtük az olasz szótagolási szabályokat.
Olasz szótagolási szabályok 1.
A szótag mindig tartalmaz legalább egy magánhangzót.
Olasz szótagolási szabályok 2.
Ha az adott szó MSH-MGH-MSH-MGH (mássalhangzó-magánhangzó-mássalhangzó-magánhangzó) felépítésű, akkor a szótag mindig a mássalhangzóval kezdődik és a magánhanzóval ér véget. Például: tavola (asztal): ta-vo-la, gelato (fagyi): ge-la-to.
Olasz szótagolási szabályok 3.
Az előzőhöz hasonló, de magánhangzóval kezdődő szónál az első szótag egy magánhangzóból áll. Példa: a mico (barát):a-mi-co, uno (egy):u-no.
Olasz szótagolási szabályok 4.
Mi van akkor, ha több másalhangzó van egymás mellett? Az alapszabály: egy szótag csak olyan betűkapcsolattal kezdődhet, amivel egy szó is kezdődhetne.
Olasz szótagolási szabályok 5.
Két magánhangzó találkozása: Az egy diftongust alkotó magánhangzók egy szótagot alkotnak.Példa: Mario: Ma-rio, italiano (olasz): i-ta-lia-no, piove (esik az eső): pio-ve. Egyéb esetben (ha a két mássalhangzó közül az egyik hangsúlyos) elválasztjuk őket. Példa: Maria: Ma-ri-a, paura (félelem): pa-u-ra. Két magánhangzó találkozásánál fontos tudni a szótagoláshoz, hogy hol van a szóhangsúly.